Rozpoczęcie Synodu Biskupów (2021-2023) – etap diecezjalny

W Kościele powszechnym trwa czas synodu, który jest czasem wspólnego słuchania Ducha Świętego, odkrywania piękna Kościoła i ożywienia naszego uczestnictwa we wspólnocie. Jako wspólnota w parafii także chcemy słuchać głosu Ducha Świętego i odkrywać to, czego On pragnie dla Kościoła. Dlatego zapraszam wszystkich parafian, szczególnie członków (Kręgów Rodzin, Odnowy w Duchu Świętym, przedstawicieli Rady parafialnej, Żywego Różańca oraz nadzwyczajnych Szafarzy  Komunii Świętej ) na spotkanie , które odbędzie się w poniedziałek 15.11.br.  w kościele. Spotkanie rozpocznie się wspólną Mszą świętą o godz. 18:00 po modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Po niej będzie wspólna rozmowa, podczas której każdy będzie mógł się wypowiedzieć i podzielić swoim doświadczeniem życia w Kościele i spostrzeżeniami mogącymi pomóc w ożywieniu Kościoła jako wspólnoty.  Pytania, które mogą pomóc w przygotowaniu się do spotkania:

Pytania synodalne

1. Co Cię zachwyca w Kościele?
  2. W jaki sposób najbardziej doświadczasz Boga w Kościele?
  3. Co Cię smuci w Kościele?
  4. Co przysłania Boga obecnego w Kościele?
  5. Jak myślisz, czego pragnie dzisiaj Duch Święty od Kościoła?
  6. Co jest dzisiaj największą trudnością w Kościele?
  7. Jak sądzisz, do kogo Kościół nie dociera?
  8. Jak sądzisz, co sprawia, że ludzie odchodzą z Kościoła?
  9. Co możemy zrobić, aby Ci, którzy odsunęli się od Kościoła do Niego powrócili?
  10. W jaki sposób z miłością należy głosić prawdę o Jezusie Chrystusie osobom:

 innego wyznania,

 o odmiennych poglądach,

 ochrzczonym niepraktykującym,

 żyjącym w związkach niesakramentalnych.

1. Jaka jest skuteczność mediów katolickich? Co na to wpływa?
  2. W jaki sposób Kościół powinien być obecny w mediach i Internecie?
  3. Kiedy i jak możesz się wypowiedzieć w Kościele?
  4. Czy czujesz się wysłuchany w Kościele? W czym to się przejawia?
  5. Co utrudnia głębokie przeżywanie Mszy Świętej?
  6. W jaki sposób uczestniczyć w Eucharystii, aby przemieniała życie?
  7. Jak sądzisz, jakie zagrożenia wiążą się z posługą kapłana?
  8. Czy wspierasz kapłanów, aby byli zaangażowanymi sługami Jezusa Chrystusa? Jeśli tak, to w jaki sposób?
  9. Czy parafie oraz kapłani troszcząc się o zbawienie ludzi współpracują ze sobą? Jak wygląda ta współpraca?
  10. Jakie są mocne i słabe strony Twojej wspólnoty parafialnej?
  11. Czy i jaki mam kontakt z księżmi z parafii?
  12. Jakie zadania może podjąć osoba świecka w Twojej parafii?
  13. Co parafia może zrobić dla Ciebie?
  14. W jaki sposób możemy rozwinąć współpracę pomiędzy świeckimi a kapłanami, aby jednii drudzy czuli się odpowiedzialni za Kościół?